Rozhovor pre časopis ŽIVOT

Rozhovor pre časopis ŽIVOT

Rozhovor v týždenníku ŽIVOT na tému fertility coaching pod názvom: „Neplodnosť je tabu“.

 

Neplodnosť je tabu

zdroj: https://zivot.pluska.sk/rozhovory/ak-zena-nemoze-mat-dieta-musi-riesit-tisic-problemov

Rozhovor pre časopis ŽIVOT

Psychologička Mgr. Marcela Korčeková sa roky pokúšala otehotnieť, žiaľ, bezvýsledne.

Práve preto dokáže pochopiť ženy, ktoré sú v podobnej situácii. Stala sa koučkou plodnosti.

Anglický názov fertility coaching znie trochu nelogicky. Plodnosť sa dá „natrénovať“?

Samozrejme, že nie, dá sa však pracovať s problémami, ktoré s neplodnosťou súvisia – a tých je tisíc: pocity hanby, menejcennosti, zlyhania, straty ženskosti, krachujúci sexuálny život, vzťahy s rodinou. Žena, ktorá veľmi túži otehotnieť, často stráca prirodzený záujem o iné veci. Mnohé klientky mi povedali, že plakávali po každom príchode menštruácie, zaujímali ich len bazálna teplota a plodné dni. Hovoria, že sa konečne začali znovu usmievať, postupne nadobudli stratenú sebadôveru.

Mala by žena, ktorá sa s partnerom lieči z neplodnosti, navštevovať aj psychológa?

V zahraničí kliniky na liečbu neplodnosti vždy spolupracujú s psychológmi. Často sa totiž príčina neplodnosti lekársky nedá zistiť. Stáva sa, že ženy otehotnejú až v čase, keď si adoptujú dieťa. Vnútorný tlak povolí a tehotenstvo príde. Takýto stav sa dá dosiahnuť aj pri fertility koučingu. Je dôležité, aby sa žena upokojila a stala sa znovu tou, ktorou bola, než sa začala snažiť otehotnieť. Nie však tak, ako jej dobromyseľne radí okolie, že prestane na to myslieť a príde to samo. Na to sa nedá prestať myslieť. Oveľa účinnejšie je, ak je žena ochotná skúmať svoj život a hľadať súvislosti s problémom otehotnieť.

Rozhovor pre časopis ŽIVOT

Prispieva k psychickému nepohodliu žien, ktoré majú skúsenosť s neplodnosťou, aj okolie?

Samozrejme, neplodnosť je u nás tabu. Keď manželský pár zistí, že nemôže mať potomka, dostáva sa pod neuveriteľný tlak. Od narážok v rodine cez pribúdajúce úspešné tehotenstvá kamarátok až po prvé neúspechy v liečbe a izoláciu od okolia. Mnohé ženy majú v takom čase negatívne pocity, cítia krivdu, závisť voči priateľkám, ktoré dieťa majú. Za tieto emócie sa vzápätí obviňujú, vzniká bludný kruh. Jedna moja klientka sa veľmi tešila, že dokázala úprimne priať kamarátke dieťa a naozaj sa radovať spolu s ňou.

Mnohé ženy sa dieťaťa dočkajú až po rokoch liečby.

Počas stretnutí s vami sa negatívne emócie uvoľňujú?

Vidíte, že tu mám papierové vreckovky… Áno, sú to veľmi silné podnety. Niektoré ženy sa na seba hnevajú preto, že sú smutné. Ale smútok je prirodzená reakcia, treba si ju dovoliť. Často prichádza z dôvodu, aby niečo z nášho života mohlo spolu s ním odísť a uvoľnilo miesto novým, príjemným zážitkom a ľuďom.

Na vašej internetovej stránke je napísané, že kladiete ženám náročné otázky. Aké to sú?

Pýtam sa ich napríklad, čo ich robí šťastnými. Chcem od nich, aby si stanovili ciele, ktoré chcú dosiahnuť. Potom rozoberáme, prečo práve tie a čo pre ne môžu samy urobiť.

Býva medzi nimi cieľ otehotnieť?

Takmer vždy. Rozprávame sa o tom, čo môžu pre svoju plodnosť urobiť. Mnohé ženy majú pocit, že je to niečo úplne mimo ich kontroly. Deprimuje ich, že sú voči neplodnosti bezmocné. Nie je to však pravda. Pre svoju plodnosť robia už to, že chodia na vyšetrenia, že sa podrobujú liečbe, že sa snažia zdravo žiť, sú zodpovedné voči sebe. Je to reťaz plodnosti.

Rozhovor pre časopis ŽIVOT

V čom by mal fertility koučing pomôcť ženám, ktorým sa nedarí byť matkami?

Rozhodne by im mal pomôcť emocionálne sa uvoľniť, vrátiť sa k sebe samej. Aby im snaha o dieťa nepohltila celý život. Veľa žien tvrdí, že im okolie hovorí, ako sa počas terapie zmenili. Viac sa smejú, sú spokojnejšie. Aj preto by lekársku liečbu neplodnosti mala sprevádzať takáto podporná terapia. Ženy by mali vedieť, že môžu požiadať o pomoc a dostanú ju. Veľmi dobré výsledky vo svete sa dosahujú aj v skupine, hoci tá má inú dynamiku. Ženy sa môžu podporovať navzájom, hovoriť si, čo im pomáha, čím už prešli. Úľavu prináša už vedomie, že nie sú so svojím prežívaním samy. Zatiaľ sa stretávam s klientkami najmä individuálne, s mnohými z väčšej vzdialenosti komunikujem aj cez Skype.

Spolupracujete aj s lekármi?

Práve začínam spolupracovať s jednou českou klinikou. Na Slovensku lekári vnímajú fertility koučing skôr ako konkurenciu. Spolupracujem a som v kontakte aj s fertility koučmi z mnohých krajín – napríklad z Poľska, Holandska, USA – takmer všetci pracujú aj na klinikách na liečbu neplodnosti.

Aké máte výsledky?

Počas dvoch rokov, čo sa v rámci mojej psychologickej praxe venujem tejto oblasti, dve z mojich klientok otehotneli a porodili zdravé bábätká, štyri ďalšie sú tehotné a piate tehotenstvo je zatiaľ neofi ciálne. Všetky otehotneli po dlhých rokoch snahy a neúspešného liečenia. Jedna z tých dvoch žien, ktoré sú už mamičky, mi o tehotenstve povedala až v piatom mesiaci. Tak veľmi sa obávala, že by to mohla zakríknuť.

Chcú ženy v koučingu pokračovať, aj keď sú tehotné alebo porodili?

Niektoré v koučingu pokračujú, iné sa rozhodnú ho ukončiť. Vždy si však pýtam spätnú väzbu a väčšinou sa dozvedám, že ženy naše stretnutia hodnotia ako veľmi nápomocné. Tvrdia, že sa začali na seba a svoj život pozerať inak. Mnohé vyzdvihujú, že sa naučili mať sa rady a byť na seba hrdé. Pretože neplodnosť je životná skúška a či sa už žena stane matkou, alebo nie, vždy zostáva jedinečná a hodná lásky.