Čo vás čaká pri návšteve gynekológa?

Čo vás čaká pri návšteve gynekológa?

Ak zažívate pocit opakovaného zlyhania, keď mesiac po mesiaci sa vám nedarí počať vaše vytúžené bábätko, nezúfajte! Stále máte veľa možností ako vyriešiť tento problém. Nebojte sa vyhľadať odbornú pomoc a zveriť sa do rúk odborníkov. Neviete čo vás potom čaká? Nevadí. V nasledujúcom článku sa budeme snažiť vám to priblížiť.

Prvá návšteva gynekológa pri probléme otehotnieť
Ako každé vyšetrenie u lekára, ani toto nie je žiadna výnimka a začína sa rozhovorom, aby gynekológ zistil váš problém.

  1. ANAMNÉZA – Liečite sa na niečo? Aké lieky beriete? Máte problémy s menštruáciou? Podstúpili ste gynekologické operácie? Bola ste už niekedy tehotná? Prekonali ste niekedy potraty?
  2. ULTRAZVUKOVÉ VYŠETRENIE – Maternica (tvar, veľkosť, sliznica) Vaječníky (folikulometria) Vajíčkovody (patológia?) Malá panva (patológia?)
  3. HORMONÁLNE VYŠETRENIA – FSH, LH Progesterón, estrogén Prolaktín AMH fT4, TSH, anti-TPO

Bude sa vás pýtať na vašu anamnézu a to aký máte menštruačný cyklus (pravidelnosť, intenzitu krvácania, trvanie, bolesti pri menštruácii). Ďalej či sa na niečo dlhodobo liečite a aké lieky beriete. Tu nezabudnite spomenúť aj antikoncepiu. Prečo bola nasadená a ako dlho ste ju užívali. Gynekológ sa vás opýta aj na gestačnú anamnézu – predošlé gravidity, potraty, mimomaternicové tehotenstvá. Dôležité sú informácie aj o predchádzajúcich gynekologických operáciach (laparoskopia, konizácia, kyretáž). Ak ste niekedy v minulosti prekonali závažné infekcie pohlavných orgánov a malej panvy, je nutné informovať o tom vášho lekára, pretože aj to môže mať súvis s vašim problémom otehotnieť.

 

,,Informácie o vašom zdravotnom stave sú základom každého vyšetrenia.”

 

Ultrazvukové vyšetrenie

Ďalšou vyšetrovacou metódou je ultrazvukové vyšetrenie. Pri ňom môže gynekológ vidieť vaše vnútorné pohlavné orgány – maternicu, vaječníky a vajíčkovody. Na maternici si všíma tvar, veľkosť, postavenie a v závislosti od menštruačného cyklu určí výšku sliznice. Môže zistiť aj prípadnú patológiu – polyp maternice, myóm, vrodené vývojové chyby (septum). Vajíčkovody sú za normálnych okolností veľmi ťažko viditelné, ale v prípade nejakej patológie ako saktosalpinx (rozšírenie vajíčkovodu pri jeho vyplnení tekutinou), ich lekár môže vidieť. Na vaječníkoch si všíma veľkosť, tvar, počet folikulov. V období očakávanej ovuláciu môže vykonať folikulometriu, pri ktorej zmeria veľkosť zrelého folikulu , ktorým á pred prasknutím a uvoľnením vajíčka veľkosť 18 – 24 mm. V neposlednej rade môže zistiť aj cysty vaječníka a navrhnúť ich riešenie.

Vajíčkovody

 

Folikulometria je ultrazvukové vyšetrenie vaječníkov v čase ovulácie. Zrelý folikul pred prasknutím meria 18 – 24 mm.

 

Endokrinologické vyšetrenie

 

AKÉ HORMÓNY SA VYŠETRUJÚ?

Dôležité je aj stanoviť hormonálny profil a jeho odchýlky. Gynekológ si vás pozve na odber krvi na 1. – 3. deň vášho cyklu. Hodnotí sa hladina foliklostimulačného (FSH) a luteinizačného hormóny (LH), estradiolu, progesterónu, prolaktínu, hormónov štítnej žľazy (tyreotropný hormón TSH, tyroxín fT4, anti-tyroidálne protilátky anti-TPO). Dôležité je stanoviť pomer FSH a LH, ktorý môže byť abnormálny pri syndróme polycystických ovárii. Hodnoty jednotlivých hormónov a ich odychýlky sú zhrnuté v nasledujúcej tabuľke.

hormony

Ďalej može zistiť vašu ovariálnu rezervu a to podľa hladiny anti-Mullerian hormónu AMH. Tento hormón reguluje dozrievanie folikulov a je ukazovateľom ovariálnej funkcie. Jeho vyšetrenie nezávisí od menštruačného cyklu. Hodnoty sú interpretované v následujúcej tabuľke. Zvýšená hladina býva napríklad pri polycystických vaječníkov a nízká býva pri zníženej ovariálnej rezerve. Pri normálnych hodnotách ovariálnej rezervy by ženy mladšie ako 35 rokov mali byť odoslané do centra asistovanej reprodukcie po 1 roku neúspešnej snahe otheotnieť. Ženy staršie ako 35 rokov by mali byť odoslané už po 6 mesiacoch. Ak je hodnota AMH patologická, žena je odoslaná ihneď.

 

hodnota AMH

Hematologické vyšetrenie

Pri opakovaných potratoch vám môže byť doporučené hematologické vyšetrenie. Častou príčinou týchto problémov môže byť zvýšená zrážanlivosť krvi, pri ktorej vznikajú krvné zrazeniny v mieste uchytenia zárodku resp. v placente a zastavujú prísun živín k plodu. Najčastejšie poruchy sú mutácia FV Leiden, syndróm lepivých doštičiek, antifosfolipidový syndróm, defekt antitrombínu III. Preto sa zisťujú hodnoty jednotlivých faktorov zrážania krvi a pri ich patológii sa do liečby pridávajú lieky, ktoré znižujú krvnú zrážanlivosť.

Operačná diagnostika

V prípade ak nie je zistená žiadna patológia pri týchto vyšetreniach, gynekológ vám môže odporučiť podstúpiť diagnostickú laparoskopiu, pri ktorej sa môže zistiť priechodnosť vajcovodov. Toto vyšetrenie je miniinvazívne a vykonáva sa v prvej polovici cyklu. V prípade zistenia nejakej patológie, je možné po dohode s lekárom a vašom súhlase ju aj vyriešiť (napr. rozrušenie zrastov v malej panve, odstránenie endometriózy). Ďalším spôsobom ako zistiť priechodnosť vajcovodov je hysterosalpingografia, pri ktorej sa cez krčok maternice do nej podá kontrastná látka, ktorá sa ďalej cez vajíčkovody dostane do brušnej dutiny a jej pohyb sa zaznamená prístrojom, ktorý vysiela rontgenové alebo fluorescenčné žiarenie. Ten následne môžeme vidieť na obrazovke zobrazovacieho zariadenia.

Operačná diagnostika

Imunologické vyšetrenie

Výsledky týchto vyšetrení je dôležité predložiť aj v prípade, že vás váš gynekológ odošle do centra asistovanej reprodukcie. Tu vám podľa nich môžu odporučiť ďalšie vyšetrenia a to imunologické a genetické. Imunologické vyšetrenie sa u ženy vykonáva pri opakovaných potratoch. Vyšetrujú sa protilátky proti spermiám, ováriám, proti zona pellucida,fosfolipidom alebo protilátky proti tyreoperoxidáze. Zisťuje sa aj prítomnosť protilátok proti tkanivovej transglutamináze, ktoré bývajú pozitívne pri celiakii a zvyšujú riziko sterility a vzniku abnormalít placenty.

Genetické vyšetrenie

Genetické vyšetrenie je indikované vtedy, ak sú vylúčené všetky ostatné príčiny neplodnosti, pri stave 2 neúspešných IVF alebo pri 2 potratoch a pri diagnóze s poruchou imunity (autoimunitné ochorenia).

Súhrn vyšetrení a v akom poradí sa doporučujú je zhrnuté v nasledujúcej schéme.

Súhrn vyšetrení a v akom poradí sa doporučujú

Aké vyšetrenia čakajú vášho partnera?

Problém nemusí byť iba na strane ženy, preto je dôležité vyšetriť aj muža a to vtedy, ak žena neotehotnie po 1 roku nechránených pravidlených pohlavných stykoch. V prípade ak má nad 35 rokov tak po 6 mesiacoch. V prvom rade sa odoberá anamnéza – trvanie neplodnosti, prekonané ochorenia (vrodené urogenitálne vady, zápaly) a súčasné ochorenia (diabetes mellitus, ochorenia štítnej žľazy). Ďalej sa pokračuje objektívnym vyšetrením pohlavných orgánov.

 

  1. ANAMNÉZA – Liečite sa na niečo? Aké lieky beriete? Máte problémy s erekciou? Podstúpili ste urogenitálne operácie?
  2. ULTRAZVUKOVÉ VYŠETRENIE – Semenníky (varikokéla)
  3. HORMONÁLNE VYŠETRENIE – FSH, LH Testoterón Prolaktín fT4, TSH, anti-TPO
  4. SPERMIOGRAM

 

Následne je doporučené vyšetriť spermiogram. Pri tomto vyšetrení sa hodnotí počet, tvar, pohyblivosť spermíí, hodnota leukocytov, prípadne prítomnosť baktérii. Vykonáva sa po 2 – 3 dňoch sexuálnej abstinencie. Ak analýza ukáže abnormalitu, je vhodné vyšetrenie opakovať po 2 – 3 mesiacoch. Ak sa abnormalita zopakuje, je vhodné navštíviť urológa a andrológa. Normozoospermia je vtedy, ak sú všetky parametre v norme. Znížený počet spermii je oligozoospermia. Asthenozoospermia je znížené percento pohyblivých spermií. Teratozoospermia je poruchy tvaru spermii, pri čom sa hodnotí tvar hlavičky, strednej časti (krčku) a bičíka. Oligoasthenoteratozoospermia je zmiešaná porucha tvaru, počtu a pohyblivosti. Leukospermia je zvýšené percento zápalových buniek v ejakuláte nad 1 mil/ml. Ak nie sú v ejakuláte prítomné žiadne spermie, hovoríme o azoospermii. Ak sú spermie mŕtve, ide o nekrozoospermiu. Pri aspermii nie je prítomný ejakulát. Jednotlivé parametre a ich hodnoty sú zhrnuté v nasledujúcej tabuľke:

parametre a ich hodnoty

Ak sú minimálne 2 spermiogramy po sebe patologické alebo u ženy dochádza k opakovaným potratom, je možné uskutočniť ďalšie vyšetrenia a to ultrazvukové vyšetrenie semenníkov, kedy sa môže zistiť napr. varikokéla. Pri podozrení na zápalové ochorenie sa môže vykonať mikrobiologické vyšetrenie moča a ejakulátu (chlamýdie, ureaplazmy, mykoplazmy). Pri hormonálnom vyšetrení sa zisťujú hladiny luteinizačného a folikulostimulačného hormónu, testosterónu a prolaktínu. Genetické vyšetrenie sa vykonáva pri azoospermii a ťažkej oligozoospermii. Imunologickým vyšetrením sa môžu zistiť napríklad protilátky proti spermiám.

Schéma diagnostiky a liečby muža s poruchou plodnosti sú zhrnuté v nasledujúcej schéme.

Schéma diagnostiky a liečby muža

 

Uvedomujeme si, že dôležitá je informovanosť pacientov, obzvlášť ženy a muža, ak sa ocitnú v situácií, keď sa im nedarí počať ich vytúženého potomka. Preto dúfame, že sme vám apoň trochu priblížili postup vyšetrení v prípade neplodnosti. Treba si uvedomiť, že aj váš problém môže mať riešenie a preto prvým krokom je návšteva odborníka, ktorý vám môže pomôcť ho nájsť.

Čo vás čaká pri návšteve gynekológa? – pdf na stiahnutie